MediDent
Tło

Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Do przywracania właściwego zwarcia między szczęką a żuchwą, wyrównania i prawidłowego ustawienia zębów oraz leczenia wad zgrywu służą aparaty ortodontyczne.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

Wśród czynników mogących wzbudzić podejrzenie poddania się leczeniu ortodontycznemu wyróżniamy:

  • Wyraźną asymetrię uśmiechu
  • Nierównomierne ścieranie zębów
  • Słyszalne zgrzytanie zębami
  • Stłoczenia, rotacje czy widoczne szpary pomiędzy sąsiadującymi zębami
  • Problemy z poprawną higieną jamy ustnej, czego efektem jest nadmierne odkładanie płytki i kamienia nazębnego

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Spośród rozwiązań ortodontycznych, możliwe jest wyróżnienie aparatów stałych oraz ruchomych. To, który z nich zostanie wykorzystany, zależy od indywidualnego planu leczenia. Aparaty stałe są przyklejane do uzębienia pacjenta i składają się z zamków oraz metalowego łuku. Dzięki takiej konstrukcji aparatu wywiera on odpowiednie siły na uzębienie, prostując zgryz. Wykorzystanie aparatu stałego umożliwia wyleczenie dużych nieprawidłowości zgryzu.

Aparaty ruchome zbudowane są z płyty akrylowej oraz części odpowiedzialnej za redukowanie wady zgryzu, czyli sprężystego drutu. Dzięki zmianie jego napięcia możliwe jest rozszerzanie bądź zwężanie łuku zębowego. Ich wykorzystanie jest uzasadnione w przypadku nieskomplikowanych wad zgryzu oraz w momencie, gdy pacjentem jest dziecko, u którego proces rozwoju jamy ustnej nie został zakończony.

Higiena aparatu ortodontycznego

Po założeniu aparatu ortodontycznego higiena jamy ustnej powinna nabrać całkowicie nowego sensu. Odpowiednio wyprofilowana szczoteczka do zębów wraz z właściwie dobraną pastą powinna pomóc w istotnym zredukowaniu ilości osadzającej się płytki nazębnej.
Prócz samego szczotkowania, kluczowe jest zadbanie o czystość przestrzeni międzyzębowych.
Warto zaopatrzyć się także w specjalną nić dentystyczną oraz irygator. Dzięki tym narzędziom możliwe będzie usunięcie większości bakterii i drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój próchnicy z powierzchni szkliwa.

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych

Leczenie ortodontyczne nie jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci oraz młodzieży, a przy rozwoju ortodoncji możliwe jest także podjęcie leczenia u dorosłych, niezależnie od ich wieku. Należy jednak pamiętać o tym, że wraz z rosnącym wiekiem pacjenta, aparat będzie potrzebował więcej czasu, aby zadziałać wedle ułożonego planu leczenia. W przypadku pacjentów dorosłych zalecamy wykorzystanie aparatu stałego, gdyż aparaty ruchome mogą wywierać znacznie mniejsze siły na poszczególne łuki zębowe.

Zapraszamy do naszego gabinetu!
wyznacz trasę

W MediDent zawsze chcemy oferować naszym pacjentom najlepsze usługi na najwyższym poziomie. Cel ten realizujemy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i materiałów, ciągłym doskonaleniu kadry medycznej oraz komfortowym warunkom obsługi Pacjenta.

Godziny otwarcia

Poniedziałek
10:00 - 20:00
Wtorek
10:00 - 20:00
Środa
10:00 - 20:00
Czwartek
10:00 - 20:00
Piątek
10:00 - 20:00
Sobota
10:00 - 14:00
x
Rejestracja online